Tuesday, November 1, 2016

CWJ Food Bank Challenge: Groceries



As promised, here is a grocery list along with prices and receipts from everything I purchased today.  If you're just joining the conversation, you can catch up HERE.


The town I live in has 2 main grocery stores - Freson Brothers, and Safeway.  We also have Walmart, Shoppers Drug Mart a Health Food Store, and a drug store - King Value Drug Mart - that sells an array of allergen friendly foods.  For the purpose of this exercise, I chose to purchase the bulk of my items at Freson Brothers today because they offer 15% off on the first day of each month.  Safeway offers 10% of on Tuesdays so I'll be hitting them up to stock up on fresh food throughout the month. 

A few items, such as salt, olive oil, etc. will last me well beyond the 30 days, but for the sake of this exercise I purchased everything all over again.  I won't even be using spices, etc. that I currently have in my cupboard to ensure this exercise is as authentic as possible. 

 
Walmart 
($59.48)
Misc. Grocery
Peanut Butter - $7.47
Brown Sugar - $2.47
White Rice - $3.47
Pop Corn Kernels - $1.57
Quick Oats - $2.00
Salt (1 kg) - $0.94
Basil Leaves - $1.00
Coffee - $10.97
Olive Oil - $5.97
Tea - $4.57
2 x Beef Broth (1 L) - $1.94
2 x Chicken Broth (1 L) - $1.94
Tomato Paste - $0.87
8 X Diced Tomatoes - $8.00
2 x Chunk Tuna - $1.74
Dairy
2% Milk (4 L) - $5.01
 
_______________________________________

Freson Brothers
 ($145.35)

Misc. Grocery
Quick Yeast - $5.49
Coconut - $2.99
4 x Canned Beans $6.00
Robin Hood Flour - $13.47
Crackers - $2.49
Pasta - Macaroni - $2.49
Pasta - Spaghetti - $2.49
Vinegar - $1.69
Dairy
Old Cheddar - $6.99
 Sour Cream (1 L) - $3.99
Plain Yogurt (1 L) - $4.99
Mozza - $5.99
Butter - $4.99
2 x Large Eggs - $5.98
Frozen
Frozen Blueberries (1.5 kg) - $9.99
2 x Frozen Peas - $4.98
2 x Frozen Corn - $4.98
Meat
Beef Stir Fry Strips (300 g) - $6.32
Inside Round Roast (600 g) - $10.49
Regular Ground Beef (1.6 kg) - $14.22
2 Whole Chickens (3.7 kg) - $23.61
Produce
Bananas - $2.39
Oranges - $4.99
Carrots - $3.49
English Cucumber - $2.69
Onions - $3.49
Garlic (3 pk) - $2.29
Russet Potatoes (15 lbs) - $6.99

Total Spent: $204.83
Total Left: $35.17

2 comments:

  1. Wow, that is quite the challenge! when I think about it I probably spend close to 240 per "week" to feed my family(2 adult and 2 small children) did you make up a menu for the month before you purchased your items? are you going to share what you cook/bake every day? do you anticipate any flex money to purchase stuff fresh such as fruit, veggies? what about Milk, you must drink more than 4lts per month. I can't wait to see how you make out! Best of luck :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. I agree - this is going to be quite the challenge! I plan about writing about everything - the good the bad and the ugly! I made up a rough menu before embarking on this journey, but I tend to cook spur of the moment so I'll be varying from it slightly as I go. I'll be sharing photos, total cost, and calories for every single meal. I still have $35.17 left over, which I plan on using to purchase the remaining fresh ingredients that I'll need throughout the month, for items like milk, eggs etc. This is admittedly less than I had hoped for, however Freson Brother's offers 15% off your entire purchase on the 1st of each month so I really took advantage of that yesterday.

      Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Social Media Post Footer